top of page

A kutyák egyedi azonosítója:
 
A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. kormányrendelet módosított rendelkezései alapján 2013 januárjától a négy hónaposnál idősebb kutyát csak egyedi azonosítóval, úgynevezett elektronikus transzponderrel ellátva lehet tartani.
 
A jogszabály előírja, hogy a magán állatorvos az eb vizsgálata, kezelése előtt köteles ellenőrizni, hogy az állat transzponderrel jelölt-e. A transzponderrel való megjelölés, vagy az ivartalanítás megtörténtét az azt elvégző magán állatorvos az oltási könyv, vagy a kisállat-útlevél megfelelő rovatának kitöltésével, aláírásával és bélyegzőjével igazolja.
 
Az eb transzponderrel történő megjelölését követő nyolc napon belül a beavatkozást végző magán állatorvos köteles az állat adatait a transzponderrel megjelölt ebek adatait nyilvántartó országos elektronikus adatbázisban regisztrálni.
 

 

Ellenőrzik a szabály betartását:
 
A szabály a betartását a jegyző, és a járási állat-egészségügyi hivatal ellenőrzi / Ellenörzést állatvédelmi szervezetek is megtehetik (a szerk)/. A négy hónaposnál idősebb transzponderrel nem jelölt ebről a jegyző és a magán állatorvos köteles jelentést tenni a járási állat-egészségügyi hivatal felé.
 
Az új szabálynak következménye, hogy amennyiben valaki szervezettől (menhely, állatvédelmi szervezet) fog kutyát örökbe fogadni, annak a transzponder költségével is számolnia kell, mivel azt a jogszabály szerint az örökbefogadónak kell megfizetnie. Ezen előírások nagy előnye, hogy az egyedi azonosítás nagy segítséget jelenthet az elveszett állatok családjukhoz történő visszajuttatásában, illetve nagy haszna, hogy megkönnyíti majd a most már bűncselekménynek minősülő állatkínzások felderítését és bizonyítását.
 
A mondás úgy tartja, a kutya az ember legjobb barátja. Hozzátehetjük: az ember szomszédjáé nem feltétlenül...
 
Az állattartás a nagyvárosban sajnos nem mentes a konfliktusoktól, néhány felelõtlen állattartó, aki nem tartja be az együttélésre vonatkozó alapvetõ szabályokat, sokszor megkeseríti szomszédjai életét. Ráadásul ezek a problémák rossz fényt vetnek azokra is, akik kedvenceiket megfelelõen, az írott és íratlan szabályokra tekintettel tartják.
 
Kerületünkben több mint ötezer kutyát, ennél is több macskát tartanak, vannak, akik hüllõkkel, mások madarakkal osztják meg otthonukat. Az állattartás így vagy úgy szinte mindenkit érint.
 
Ezért fontosnak tartjuk röviden tájékoztatni az olvasókat az állattartásra vonatkozó szabályok aktualitásairól.
 
2010-ben kormányrendelet született, amely országos hatállyal írja elõ a kedvtelésbõl tartott állatok tartására és forgalmazására vonatkozó szabályokat. [A 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a magyarorszag.hu portálon is megtalálható.] Ezek közül érdemes kiemelni néhányat.
 
Ezután a kutyákat eladásukkor, elajándékozásukkor mikrochip
 
beültetésével kell megjelölni (ez vonatkozik a magánszemélyek közötti ajándékozásra és a menhelyrõl történõ örökbefogadásra is). A jogszabály alapján azon kutyákat, melyeknek gazdája nem változik, nem kötelezõ jelölni, de ezeket is érdemes, hiszen ez nagyban megkönnyíti megtalálni a gazdit, ha a kutya elkóborolna.
 
Szigorodtak az állatok tartására vonatkozó elõírások: kutyát 10 m2 - nél kisebb területen vagy állandóan kikötve nem szabad tartani, a kikötéshez használt eszköz pedig nem lehet 4 m-nél rövidebb.
 
Nem jelent változást a korábbi szabályokhoz képest, hogy (a kijelölt kutyafuttatók kivételével) közterületen kutyát csak pórázon vezetve szabad sétáltatni.
 
Az állattartásra vonatkozó elõírások országos szintû szabályozása miatt az önkormányzat képviselõ-testülete új jogszabályt fogadott el az állattartás helyi szabályairól, mely május 15-én lép hatályba. Az új rendelet három olyan kérdéskört szabályoz, melyekre a kormányrendelet nem tér ki. Ezek a kerületben tartható állatfajok, az ingatlanonként tartható állatok egyedszáma és a kutyafuttatók kijelölése. A korábbi szabályokhoz képest ezekben alapvetõ változás nem történt.
 
A XIII. kerület területén - a Népsziget kivételével - nem tarthatók gazdasági haszonállatok (pl. baromfi, fogyasztási célra szánt nyúl). Lakásonként egy kutya és két macska, családi házban két kutya és két macska tartható külön engedély nélkül. Ennél több állat tartásához engedély szükséges. Az engedély megadásának feltétele a szomszédok legalább háromnegyedének írásos hozzájárulása.
 
Fontos változás, hogy az új helyi rendelet alapján a galambok etetése már nemcsak közterületen, hanem magánterületen is tilos és szabálysértésnek minõsül, amely 50 000 Ft-ig terjedõ bírsággal sújtható.
 
Az állattartásra vonatkozó szabályozások egyaránt szolgálják az állatok és gazdáik, illetve az állattartás hatásaival érintett lakosság érdekeit, ezért betartásuk és betartatásuk mindannyiunk érdeke. Az ezekkel kapcsolatos hatósági feladatokat a polgármesteri hivatal Építésügyi osztálya (állattartási engedélyek, állatvédelmi ügyek) és Jogi osztálya (szabálysértési és birtokvédelmi ügyek) látja el. Várjuk ezekkel kapcsolatos kérdéseiket, javaslataikat is.
 

 

 

Forrás:       ÉPÍTÉSI OSZTÁLY / Új jogszabályok az állattartásról.

bottom of page