top of page

A szívféreg.

 

Sokáig azzal nyugtattuk magunkat, hogy ez a betegség a mediterrán országok sajátja, minket nem érint, de mostanra már ideje szembenézni a ténnyel: a szívféreg egyre több esetben jelenik meg Magyarországon is, így mind a gazdáknak, mind pedig az állatvédő szervezeteknek egy újabb parazita ellen kell tudni megvédeni kedvenceiket, illetve ki kell tudni zárni, hogy az érintett parazitával fertőzöttek-e, ez pedig nem olcsó dolog.

 

Mi is az a szívféreg?

 

A dirofilaria immitis egy fehér színű, akár 25 cm-esre is megnövő fonálféreg, melyet szúnyogok terjesztenek. A férgek szúnyog által bejutottatok alakja a gazdatestben éri el kifejlett állapotát, majd megkezdi a szaporodást. A férgek szaporodása során a vérben keringő, a fejlődés szempontjából első állapotnak tekinthető petéket tudják a terjesztésért felelős szúnyogok felvenni, majd egy rövid, bennük történő átalakulás után a következő fertőzési célpontba befecskendezni. A kifejlett férgek a tüdőartériában, majd a szívben telepednek meg. (A szívféreg nem egyenlő a bőrféreggel!)

 

Hogyan lehet kiszűrni, hogy egy kutya fertőzött?

 

A szívféreg-fertőzés a kezdeti időszakban alig-alig észrevehető tünetekkel jár, a későbbiek során fáradékonyság, köhögés, súlyvesztés adhatnak gyanút arra, hogy esetlegesen fertőzött kutyával van dolgunk, de a legbiztosabb az, ha elvégeztetjük a szívféreg szűrésre alkalmas vértesztet, hiszen annak az eredménye egyértelműen tájékoztat bennünket a kutya állapotáról. Ez gazdaként gyakorlatilag egyszerű szűrést jelent, ha azt követően a kutya megfelelő védelméről folyamatosan gondoskodik a gazdi, de az állatvédők tekintetében egyre inkább abba az irányba kell tudni elmozdulni, hogy a gondozásukba kerülő kutyák szűrése teljes körűen megtörténhessen. Ez viszont nagyon költséges dolog, viszont amellett, hogy nem is igazán felelős dolog fertőzött állatot családba kihelyezni (nem a fertőzésveszély miatt, hiszen a szívféreg nem terjed közvetlenül a kutyák között, ahhoz minden esetben szükséges a transzmitter szúnyog jelenléte), a szívféreg jelenléte hatalmas veszélyt jelent a kutyára. Egy-egy műtéti beavatkozás során a szívférgek akár az állat életének kioltásához is vezethetnek. Jó lenne, ha azt mondhatnánk, hogy ez nálunk még nem fordult elő, de sajnos a jelen jegyzethez felhasznált kép egy műtétbe belehalt kutyánk szívéről készült...

 

 

 

Mi a teendő, ha a kutya fertőzött?

 

Amennyiben a kutyánk szívféreggel fertőzött, haladéktalanul meg kell kezdeni a kezelését. Jelenleg több kezelési mód is ismert, a kezeléshez használt injekció törzskönyvezése - tudomásunk szerint - Magyarországra még nem történt meg, így külföldről kell azt beszerezni, de ahány állatorvos annyi kezelési irányzat: célszerű a saját állatorvosunkkal konzultálni, hiszen a gyógyítás alapvetően mindig egy bizalmi kapcsolat. Ide is tudunk pozitív példát hozni, mert bár a halálozási arány magas a szívféreg-fertőzött kutyák esetében, de nem 100%-os, nekünk is sikerült már fertőzött kutyát meggyógyíttatnunk. A gyógyítás költségei azonban hatalmasra rúgtak.

 

Hogyan előzhető meg a fertőzés kialakulása?

 

A fertőzés kialakulásának elkerülésére két módszer alkalmazható, leghatékonyabb ezek kombinálása. Az első a terjesztő szúnyogok kutyától történő távoltartása. Érdemes tehát az általunk alkalmazott bolhanyakörv vagy csepp dobozáról tájékozódnunk, hogy a bolhák és kullancsokon túl alkalmas-e egyéb paraziták ellen. A teljesség igénye nélkül a Scalibor nyakörv, az Advantix, Advocate, Stronghold és exSpot cseppek a terjesztésért felelős dalos szúnyog elleni védekezésben hatásosak. A második módszer a már véráramba került, de még nem kifejlett férgek irtása, mely történhet pld. Milbemax féreghajtóval, viszont fontos tudni, hogy ez a féreghajtó a szívférges, kifejlett férgeket is a szervezetében hordozó kutyák esetében az állat elhullását eredményezheti, így csak tesztelten negatív kutyák esetében, megelőzési célra alkalmazható.

 

A szívféreggel kapcsolatban további információkat érdemes a saját állatorvosunktól beszerezni, bár az internetes irodalma is számottevő - most már magyar nyelven is. Egyesületünk igyekszik a lehetőségeihez mérten védencei szűrését, s a fertőzés elleni védelmét folyamatosan biztosítani, de sajnos egyelőre teljes körűségről nem beszélhetünk. A cél mindenesetre annak elérése

Így néz ki a szívféreg elleni teszt , ami KB 1000 forintba kerül.

Megelőzés.....

 Az ára 7000-10 000 Ft között.

Advantix Spot On oldat kutyáknak 

 

Repellens hatású Spot On kutyák számára kullancsok, bolhák, szúnyogok, lepkeszúnyogok, legyek és tetvek ellen.

Ára 4000- 5000 Ft között.

Stronghold.


Havonkénti alkalmazása alkalmas bolhásság, tetvesség, orsóférgesség, szívférgesség, fülatkásság, demodicosis, rühatkásság kezelésére, megelőzésére. Galandférgek ellen nem hatásos. Kutyák részére öt, macskák számára egy méretben elérhető. Alkalmazása nagyon kényelmes, a rendkívül kis mennyiségű hatóanyagot a tarkótájék bőrére a szőrt széthajtva kell felvinni. 6 hetes kortól használható, biztonságos vemhes és szoptató állatoknál is. Vényköteles termék.
Hatóanyag: selamectin

 

Milbemax.


Alkalmas kutyák, macskák számára a gyomor-bélrendszerben élősködő, kifejlett fonálférgek és galandférgek által okozott fertőzés kezelésére, továbbá megakadályozza a szívférgesség kialakulását. Sőt egyedi összetételének köszönhetően huzamosabb ideig adva szőrtüszőatkák ellen is hatásos! Kutyáknak már két hetes kortól, macskáknak 6 hetes kortól adható. Vemhes állatnak is biztonságos. Adagolása egyszerű és kényelmes, mivel a tabletták könnyen lenyelhetőek, kis méretűek és kevesebb tabletta szükséges belőlük. Négy kiszerelésben kapható: macskáknak , kistestű/kölyök macskáknak, kutyáknak, kistestű/kölyök kutyáknak. Vényköteles termék.
Hatóanyag: prazikvantel, milbemicin oxim

 

 

Kullancsok és lepkeszúnyogok elpusztítására. Kutyákat 5-6 hónapig védi a kullan­csoktól és vérszívó lepkeszúnyogoktól.

bottom of page