EB/BEN SEGÍTHETEK?!
Milyen kullancsriasztót használjunk?
A piacon kapható kullancsriasztók csaknem mindegyike diethyl-toluamidot (DEET) tartalmaz. Ez hatékony szer a kullancsok távoltartására, de csak a 30% feletti koncentráció tekinthető hatásosnak. Ebben a koncentrációban azonban a szer jelentős mennyisége a bőrről felszívódik, és enyhébb-súlyosabb általános tüneteket okozhat: fejfájás, szédülés, hányinger, de leírtak epilepsziás görcsöket is. Emiatt az elmúlt években a töményebb termékeket fokozatosan kivonták a forgalomból, így kerültek forgalomba az 1-2 óráig ható szerek, amelyek a gyakorlatban használhatatlanok.
Ezért számít áttörésnek a hazai piacon a GalaktivBio kullancsriasztó aeroszol megjelenése.
A GalaktivBio kullancsriasztó előnye, hogy nem tartalmaz toxikus anyagokat, így kisgyermekek védelmére is alkalmas. A készítmény legfontosabb hatóanyaga az eukaliptusz-olaj, emellett egyéb növényi illóolajokat tartalmaz. Illata kellemesebb, mint a DEET-t tartalmazó szereké. A gyártó 4-5 órás védelmet garantál. A készítmény igen stabil: 5 éves tárolás során sem mutatható ki hatáscsökkenés. A környezetre veszélytelen (EPA-011550). Állatkísérletekben, szájon át adagolva 20g/testsúlykg adagban (50 kg-s, emberi testsúlyra vonatkoztatva ez 1 kg-s (!) dózist jelentene) sem észleltek semmiféle mérgező hatást. Önkéntesek bőrére juttatva sem okozott kimutatható elváltozást (LHS 200209231).
Állatkísérletekben a szer 100%-os védelmet nyújtott.
Ezt a cikket a Fővárosi Közterület-felügyelet Állategészségügyi Szolgálat /Ebrendészet/
Face book oldaláról másoltam.
Miért fontos a kullancsok elleni védekezés ?
A kullancs a kutyák számára azért fokozottan veszélyes, mert a fertőzött kullancsok olyan vírusokat és baktériumokat vihetnek a kutya bőrébe és vérébe, aminek következtében olyan veszélyes betegségeket okozhatnak, mint a babesiosis, a Lyme-kór vagy ritkábban, az agyvelő- és agyhártya gyulladás.
Milyen tünetei lehetnek a fertőzéseknek?
Babesiosis: kezdetben bágyadtság, étvágytalanság, láz, később vérfesték-vizelés, sárgaság, büdös lehelet, hányás.
Lyme-kór: a vérszívás helyén néhány napot követően kör alakban kialakuló piros, kiszáradt bőrfelület, láz, arcidegbénulás, látás-, hallás-, egyensúlyzavar, ízületi- és izomfájdalom, szívritmuszavar, szőrhullás. A betegség pontos megállapításához vérvizsgálat szükséges.
Agyvelő- vagy agyhártya gyulladás (szerencsére kutyáknál ez nagyon ritka): láz, hányás, szédülés, bénulás, ízületi- és izomfájdalom.
Hogyan lehet védekezni a kullancsok ellen?
1. ha lehetséges, próbáljuk meg elkerülni az ún. kullancstérképeken (pl.: www.kullancsterkep.hu ) erősen veszélyeztetettnek jelölt területeket.
2. folyamatosan használjunk kullancs- és bolhaellenes termékeket: impregnált nyakörv, cseppkészítmények (pl. Frontline, Advantix), illetve különböző spray-k. Fontos, hogy alapesetben havonta cseréljük/ismételjük meg a spray-vel befújást/csepegtetést, de amennyiben a kutyát megfürdettük, vagy úszott, utána is érdemes újra felvinni a szereket. A kullancsnyakörvek is vesztenek hatékonyságukból, ha vízzel érintkeznek.
3. Minden séta után (vagy hosszabb séták esetén fél óránként) ellenőrizzük a kutya testét, és szőrzetét.
Hogyan távolítsuk el a kullancsot?
Ha a kullancsot a bőrbe fúródása után, de még a vérszívás megkezdése előtt sikerül eltávolítani, akkor a fertőződés valószínűsége minimális. Viszont arra is minimális az esély, hogy ebben az állapotban észrevehető legyen a kullancs. A legtöbb esetben akkor akad meg a kutyát simogató kéz a kullancson, ha már lencse vagy borsó nagyságúra duzzadt a magába szívott vértől. Ilyenkor ajánlott a kullancsot valamilyen segédeszközzel (csipesz, kanál, kiemelő villa stb.), vagy tapasztalt és rutinos gazdi esetén ujjheggyel vagy körömmel kicsavarni, kitépni. A kullancsot a bőrhöz minél közelebb megfogva, a felszívott vértől duzzadó testét lehetőleg nem összenyomva távolítsuk el a kutya bőréből. Lehetőség szerint a kullancs szúrásának helyét alkohollal, jóddal vagy más fertőtlenítő szerrel ajánlott letisztítani.